Чөлөөт бөх: 2017 оны Дэлхийн чансаа


Image М.Сугар-Эрдэнэ       132

Дэлхийн нэгдсэн бөхийн холбооноос энэ жилийн эхний чансаагаа гаргалаа. Өнгөрсөн 12 дугаар сард Унгарын Будапештэд болсон олимпийн бус жингийн ДАШТ-ий 61, 70 кг-ын жинд АНУ-ын Логан Стибер, ОХУ-ын Магомед Курбаналиев нар тус тус түрүүлснээр чансааны сүүлчийн өөрчлөлт дууссан. Сонирхолтой нь энэ хоёр бөх 65 кг-ын жинд өрсөлдөж, нэг удаа хоорондоо тааран барилдаж байжээ.

Шинэ чансааг Магомед Курбаналиеваас гадна Риогийн олимпийн аварга Сослан Рамонов (65 кг), Абдулрашид Садулаев (86 кг) нар манлайлж байна. Чансаанд багтсан бөхийн тоогоор ч оросууд тэргүүлж байгаа. Нийт 35 орос бөх байгаа бол араас нь Азербайжан 15, Иран 11, АНУ 10, Гүрж 10 бөхтэй явж байна. Манай бөхчүүдээс 57 кг-д Э.Бэхбаяр 15-д, 61 кг-д Т.Түвшинтулга 14, 65 кг-ын жинд Г.Мандахнаран 5-д, 74 кг-д П.Өнөрбат 12-т, 86 кг-д О.Үйтүмэн 17-д жагсжээ.
2017 оны дэлхийн чансаа (хаалтан дотор тухайн бөхийн сүүлийн том тэмцээнд үзүүлсэн амжилт, өмнөх чансааны байр)

57 кг

1. Vladimir KHINCHEGASHVILI (GEO) – Rio OG No.1 (1)
2. Rei HIGUCHI (JPN) - Rio OG No.2 (2)
3. Haji ALIEV (AZE) – Rio OG No.3 (3)
4. Hassan RAHIMI (IRI) – Rio OG No.3 (4)
5. Yowlys BONNE RODRIGUEZ (CUB) – Rio OG No.5 (5)
6. Vladimir DUBOV (BUL) – Rio OG No.5 (6)
7. YANG Kyong-Il (PRK) – Rio OG No.8 (7)
8. Viktor LEBEDEV (RUS) – Rio OG No.9 (8)
9. Ismail MUSUKAEV (RUS) – Ali Aliev No.1 (9)
10. Sandeep TOMAR (IND) – Asia No.1 (15)
11. JONG Hak-Jin (PRK) – Asia No.2 (16)
12. Nurislam SANAYEV (KAZ) – Rio OG No.12 (8)
13. Giorgi EDISHERASHVILI (AZE) – GGP Final No.1 (Not ranked)
14. Adama DIATTA (SEN) – Spanish GP No.3 (14)
15. Э.Бэхбаяр Монгол  – Spanish GP No.1 (12)
16. Mirjalal HASANZADE (AZE) – German GP No.2 (13)
17. Artyom GEBEKOV (RUS) – Kunaev Int’l No.1 (nr)
18. Ulukbek ZHOLDOSHBEKOV (KGZ) – Ali Aliev No.3 (nr)
19. Gadshimurad RASHIDOV (RUS) – Europe No.1 (11)
20. Andrey YATSENKO (UKR) – Ziolkowski Int’l No.3 (19)

61кг

1. Logan STIEBER (USA) – World No.1 (nr)
2. Beka LOMTADZE (GEO) – World No.2 (7)
3. Akhmednabi GVARZATILOV (AZE) – World No.3 (nr)
4. Akhmed CHAKAEV (RUS) – World No.3 (9)
5. Behnam EHSANPOOR (IRI) – World No.5 (6)
6. Youri SIEMANKIN (FRA) – World No.5 (nr)
7. Daulet NIYAZBEKOV (KAZ) – Asia No.1 (1)
8. Aleksander BOGOMOEV (RUS) – Yarygin GP No.1 (2)
9. Georgi KALIEV (BLR) – Europe No.2 (5)
10. Bekhan GOIGEREEV (RUS) – Medved Prizes No.2 (4)
11. Imam ADZHIEV (RUS) – European U23 No.1 (3)
12. Vasyl SHUPTAR (UKR) – World Military No.2 (12)
13. Bajrang BAJRANG (IND) – Commonwealth No.1 (18)
14. Т.Түвшинтулга Монгол  – Mongolian Open No.1 (8)
15. Volodya FRANGULYAN (ARM) – Ukraine Int’l No.3 (11)
16. Murshid MUTALIMOV (RUS) – Intercontinental Cup No.3 (16)
17. Gadzhimagomed ALIEV (RUS) – Kunaev Int’l No.3 (nr)
18. Alan WATERS (USA) – GGP Final No.3 (nr)
19. Viktor RASSADIN (RUS) – World University No.1 (nr)
20. Krzysztof BIENKOWSKI – German GP No.2 (14)

65 кг

1. Soslan RAMONOV (RUS) – Rio OG No.1 (1)
2. Togrul ASGAROV (AZE) – Rio OG No.2 (2)
3. Frank CHAMIZO (ITA) – Rio OG No.3 (3)
4. Ikhtiyor NAVRUZOV (UZB) – Rio OG No.3 (4)
5. Г.Мандахнаран Монгол  – Rio OG No.5 (5)
6. Frank MOLINARO (USA) – Rio OG No.5 (6)
7. Franklin GOMEZ MATOS (PUR) – Dan Kolov No.1 (7)
8. Alejandro VALDES TOBIER (CUB) – Ziolkowski Int’l No.1 (8)
9. Borislav NOVACHKOV (BUL) – Dan Kolov No.2 (12)
10. Zurabi IAKOBISHVILI (GEO) – Medved Prizes No.1 (11)
11. Meysam NASIRI (IRI) – Asia No.1 (14)
12. Haislan GARCIA VERANES (CAN) – Rio OG No.11 (13)
13. Ilyas BEKBULATOV (RUS) – Intercontinental Cup No.1 (nr)
14. Magomed MUSLIMOV (AZE) – Ali Aliev No.1 (16)
15. YEERLANDIEKE Katal (CHN) – Ziolkowski Int’l No.2 (15)
16. Bernard FUTRELL (USA) - Farrell Memorial No.1 (nr)
17. Daniel AMAS (NGR) – Africa No.1 (17)
18. Mustafa KAYA (TUR) – Europe No.2 (19)
19. Semyon RADULOV (UKR) – Europe No.3 (nr)
20. Teymur MAMMADOV (AZE) – Ali Aliev No.2 (18)

70 кг

1. Magomed KURBANALIEV (RUS) – World No.1 (10@65)
2. Nurlan BEKZHANOV (KAZ) – World No.2 (12)
3. Moustafa HOSSEINKHANI (IRI) - World No.3 (nr)
4. Elaman DOGDURBEK UULU (KGZ) – World No.3 (nr)
5. Rashid KURBANOV (UZB) – World No.5 (nr)
6. Nobuyoshi TAKOJIMA (JPN) – World No.5 (nr)
7. Israil KASUMOV (RUS) – GGP Final No.1 (9@65)
8. James GREEN (USA) – World No.7 (3)
9. Magomedmurad GADZHIEV (POL) – Europe No.1 (4)
10. David TLASHADZE (GEO) – Europe No.2 (5)
11. Miroslav KIROV (BUL) – World No.8 (14)
12. Yakup GOR (TUR) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.3 (3)
13. Azamat NURIKOV (BLR) – Europe No.3 (6)
14. Gitinomagomed GADZHIEV (AZE) – GGP Final No.2 (nr)
15. Gadjimurad OMAROV (AZE) – European U23 No.2 (8)
16. Rasul ARSANALIEV (RUS) – European U23 No.1 (9)
17. Mihail SAVA (MDA) – World University No.2 (nr)
18. Zaurbek SIDAKOV (RUS) – Yarygin GP No.1 (11)
19. Evgeni ZHERBAEV (RUS) – Buryatia Cup No.1 (16)
20. Andrey KARPACH (BLR) – World Military No.3 (nr)

74 кг

1. Hassan YAZDANI CHARATI (IRI) – Rio OG No.1 (1)
2. Aniuar GEDUEV (RUS) – Rio OG No.2 (2)
3. Yabrail HASANOV (AZE) – Rio OG No.3 (4)
4. Soner DEMIRTAS (TUR) – Rio OG No.3 (3)
5. Bekzod ABDURAKHMANOV (UZB) – Rio OG No.5 (5)
6. Galimzhan USSERBAEV (KAZ) – Rio OG No.5 (6)
7. Jordan BURROUGHS (USA) – Rio OG No.9 (7)
8. Khetik TSABOLOV (RUS) – Medved Prizes No.1 (10)
9. Sosuke TAKATANI (JPN) – Rio OG No.7 (8)
10. Livan LOPEZ AZCUY (CUB) – Spanish GP No.1 (9)
11. Zelimkhan KHADJIEV (FRA) – Spanish GP No.2 (11)
12. П.Өнөрбат Монгол – World Cup No.2 (12)
13. Yakob MAKARASHVILI (GEO) – Europe No.3 (13)
14. Kakhaber KHUBEZHTY (RUS) – Ali Aliev No.1 (14)
15. Akhmed GADZHIMAGOMEDOV (RUS) – Ali Aliev No.2 (15)
16. Zhiger ZAKIROV (KAZ) – GGP Final No.3 (20)
17. Zaur MAKIEV (RUS) – Europe No.3 (19)
18. Avtandil KENTCHADZE (GEO) – GGP Final No.2 (nr)
19. Georgi IVANOV (BUL) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.2 (16)
20. Taymuraz FRIEV NASKIDEAVA (ESP) – Istanbul OG Qualifier No.2 (17)

86 кг

1. Abdulrashid SADULAEV (RUS) – Rio OG No.1 (1)
2. Selim YASAR (TUR) – Rio OG No.2 (2)
3. Sharip SHARIPOV (AZE) – Rio OG No.3 (3)
4. J’den COX (USA) – Rio OG No.3 (4)
5. Reineris SALAS PEREZ (CUB) – Rio OG No.5 (5)
6. Pedro CEBALLOS FUENTES (VEN) – Rio OG No.5 (6)
7. Shamil KUDIYAMAGOMEDOV (RUS) – GGP Final No.1 (7)
8. Dauren KURUGLIEV (RUS) – Ali Aliev No.1 (9)
9. Alireza KARIMIMACHIANI (IRI) – Rio OG No.7 (8)
10. Anzor URISHEV (RUS) – GGP Final No.2 (nr)
11. Nurmagomed GADZHIEV (AZE) – German GP No.1 (10)
12. Dato MARSAGISHVILI (GEO) – Europe No.3 (15)
13. Zbigniew BARANOWSKI (POL) – Ziolkowski Int’l No.2 (11)
14. Aleksander GOSTIEV (AZE) – Europe No.2 (13)
15. Omar MAGOMEDOV (BLR) – German GP No.2 (14)
16. Mikhail GANEV (BUL) – Ziolkowski Int’l No.3 (12)
17. О.Үйтүмэн Монгол – Spanish GP No.3 (16)
18. Azlan KAKHIDZE (KAZ) – Asia No.3 (18)
19. Dzianis KHRAMIANKOV (BLR) – Henri Deglane No.1 (nr)
20. Istvan VEREB (HUN) – Spanish GP No.2 (16)

97 кг

1. Kyle SNYDER (USA) – Rio OG No.1 (1)
2. Khetag GAZYUMOV (AZE) – Rio OG No.2 (2)
3. Albert SARITOV (ROU) – Rio OG No.3 (3)
4. Magomed IBRAGIMOV (UZB) – Rio OG No.3 (4)
5. Elizbar ODIKADZE (GEO) – Rio OG No.5 (5)
6. Valeri ANDRIITSEV (UKR) – Rio OG No.5 (6)
7. Reza YAZDANI (IRI) – Rio OG No.7 (7)
8. Abdusalam GADISOV (RUS) – GGP Final No.1 (15)
9. Magomed MUSAEV (KGZ) – Asia No.2 (8)
10. Mamed IBRAGIMOV (KAZ) – Rio OG No.8 (9)
11. Javier CORTINA LACERRA (CUB) – Cerro Pelado Int’l No.3 (10)
12. Anzor BOLTUKAEV (RUS) – Europe No.1 (11)
13. Khadshimourad GATSALOV (RUS) – Medved Prizes No.1 (12)
14. Nicolae CEBAN (MDA) – Ziolkowski Int’l No.2 (13)
15. Radoslaw BARAN (POL) – Ziolkowski Int’l No.3 (14)
16. Yuri BELONOVSKI (RUS) – Kunaev Int’l No.1 (nr)
17. Akhmed BATAEV (RUS) – Intercontinental Cup No.1 (nr)
18. Amir MOHAMMADI (IRI) – World University No.1 (nr)
19. Aleksandr HUSHTYN (BLR) – Paris GP No.3 (nr)
20. Ivan YANKOUSKI (BLR) – Europe No.2 (nr)

125 кг

1. Taha AKGUL (TUR) – Rio OG No.1 (1)
2. Komeil GHASEMI (IRI) – Rio OG No.2 (2)
3. Geno PETRIASHVILI (GEO) – Rio OG No.3 (3)
4. Ibragim SAIDOV (BLR) – Rio OG No.3 (4)
5. Levan BERIANIDZE (ARM) – Rio OG No.5 (5)
6. Tervel DLAGNEV (USA) – Rio OG No.5 (6)
7. Alen ZASIEIEV (UKR) – GGP Final No.2 (7)
8. Bilyal MAKHOV (RUS) – Ziolkowski Int’l No.1 (8)
9. Robert BARAN (POL) – Europe No.2 (10)
10. Jamalludin MAGOMEDOV (AZE) – German GP No.1 (11)
11. Parviz HADI (IRI) – Asia No.1 (9)
12. Muradin KUSHKOV (RUS) – Kunaev Int’l No.1 (nr)
13. Baldan TSYSHIPOV (RUS) – GGP Final No.3 (nr)
14. Yadollah MOHEBBI (IRI) – GGP Final No.3 (nr)
15. Vladislav BAITSAEV (RUS) – Kunaev Int’l No.3 (nr)
16. Daniel LIGETI (HUN) - Spanish GP No.1 (12)
17. DENG Zhiwei (CHN) – Ziolkowski Int’1 No.3 (13)
18. Korey JARVIS (CAN) – Sassari Tourney No.1 (14)
19. Daulet SHABANBAY (KAZ) – German GP No.2 (15)
20. Aleksander KHOTSIANIVSKI (UKR) – Dmitri Korkin No.3 (20)

 


Уншигч та сэтгэгдэл бичихдээ бусдын нэр төрд халдахгүй, ёс бус, бүдүүлэг үг хэллэг ашиглахгүй байж, өөрийн болоод хүний үзэл бодлыг хүндэтгэнэ үү.


Месси “хэлмэгдэж”, Аргентин балрах уу

Аргентиний баг Мессиг байхад 6 тоглолтоос 5 ялалт авсан бол эзгүйд нь 8 тоглоод нэг л ялж байж.

М.Сугар-Эрдэнэ

Рюүонами зодог тайллаа

Сэкитори болох тун дөхсөн бөхчүүдийн нэг.

М.Сугар-Эрдэнэ

Жин хасах ийм аюултай

Тамирчдыг жин хасах чадвараар нь “аварга”, “начин” гэж ангилж болно” хэмээн ярьж байв.

М.Сугар-Эрдэнэ

Их уншсан