Эрэгтэй чөлөөт бөх: 2017 оны шинэ чансаа


Image М.Сугар-Эрдэнэ       413

Дэлхийн бөхийн нэгдсэн холбооноос чөлөөт бөхийн шинэ чансаагаа гаргалаа. Жин тус бүрийн шилдэг 20 бөх багтсан тус чансаанд манай эрэгтэй бөхчүүдээс Г.Мандахнаран 5, Т.Түвшинтулга 16, П.Өнөрбат 14 дүгээр байрт оржээ. “Рио-2016” наадмын аварга АНУ-ын Кайл Снайдер, хүрэл медальт Гүржийн Гено Петриашвили нар шинэ оныг Гран При тэмцээнд тус бүр Красноярск, Парис хотуудад түрүүлснээр эхлүүлсэн тул чансаагаа баталгаажууллаа. Олимпийн дараахь жил тул ихэнх алдартнууд өнгөрсөн сар тэмцээн уралдаанд ороогүй. Гэхдээ И.Ярыгин болон Парисын тэмцээний шагналтнуудын чансаа төдийлөн ахисангүй. Армийн аварга ОХУ-ын Алан Хугаев чансааны 8-д дэвшиж, үсрэнгүй амжилт гаргасан. Бөхийн нутаг Дагестанаас 36 бөх чансаанд орсны 23 нь ОХУ-ыг, 13 нь зербайджана, Беларусь, Узбекистан, Польш, Румынийг төлөөлжээ.
“UWW” шинэ чансаа (өмнөх чансааны байр)
57 кг.

1 (1). Владимир Хинчегашвили (Гүрж). Rio OG No.1
2 (2). Рэй Хигүчи (Япон). Rio OG No.2
3 (3). Хажи Алиев (Азербайжан)- Rio OG No.3
4. Hassan RAHIMI (IRI) – Rio OG No.3 (4)
5. Yowlys BONNE RODRIGUEZ (CUB) – Rio OG No.5 (5)
6. Vladimir DUBOV (BUL) – Rio OG No.5 (6)
7. YANG Kyong-Il (PRK) – Rio OG No.8 (7)
8. Viktor LEBEDEV (RUS) – Rio OG No.9 (8)
9. Ismail MUSUKAEV (RUS) – Ali Aliev No.1 (9)
10. Sandeep TOMAR (IND) – Asia No.1 (10)
11. JONG Hak-Jin (PRK) – Asia No.2 (11)
12. Zaur UGUEV (RUS) – Yarygin GP No.1 (Not Ranked)
13. Giorgi EDISHERASHVILI (AZE) – GGP Final No.1 (13)
14. Gadshimurad RASHIDOV (RUS) – Yarygin GP No.2@61 (19)
15. Artyom GEBEKOV (RUS) – Yarygin GP No.2 (17)
16. Nurislam SANAYEV (KAZ) – Rio OG No.12 (12)
17. Nariman ISRAPILOV (RUS) – Yarygin GP No.2 (nr)
18. Nicholas MEGALUDIS (USA) – Paris GP No.1 (nr)
19. Zoheir EL OUARRAQE (FRA) – Paris GP No.3 (nr)
20. Dimchik RINCHINOV (BLR) – Paris GP No.2 (nr)
61 кг.

1 (1). Логан Штибер (АНУ). World No.1
2 (2). Бнка Ломтадзе (Гүрж). World No.2
3 (4). Ахмед Чакаев (ОХУ). World No.3
4. Akhmednabi GVARZATILOV (AZE) – World No.3 (3)
5. Behnam EHSANPOOR (IRI) – World No.5 (5)
6. Daulet NIYAZBEKOV (KAZ) – Asia No.1 (7)
7. Viktor RASSADIN (RUS) – Yarygin GP No.3 (19)
8. Bekhan GOIGEREEV (RUS) – Ali Aliev No.3 (10)
9. Aleksander BOGOMOEV (RUS) – Buryatia Cup No.1 (8)
10. Youri SIEMANKIN (FRA) – World No.5 (6)
11. Georgi KALIEV (BLR) – Europe No.2 (9)
12. Nachyin KUULAR (RUS) – World Military No.1 (nr)
13. Imam ADZHIEV (RUS) – European U23 No.1 (11)
14. Vasyl SHUPTAR (UKR) – World Military No.2 (12)
15. Bajrang BAJRANG (IND) – Commonwealth No.1 (13)
16. Т.Түвшинтулга (Монгол) – Mongolian Open No.1 (14)
17. Shota PHARTENADZE (GEO) – Paris GP No.1 (nr)
18. Murshid MUTALIMOV (RUS) – Intercontinental Cup No.3 (16)
19. Gadzhimagomed ALIEV (RUS) – Kunaev Int’l No.3 (17)
20. Alan WATERS (USA) – GGP Final No.3 (18)
65 кг.

1 (1). Сослан Рамонов (ОХУ). Rio OG No.1
2 (2). Тогрул Асгаров (Азербайжан). Rio OG No.2
3 (3). Франк Чамизо (Итали). Rio OG No.3
4. Ikhtiyor NAVRUZOV (UZB) – Rio OG No.3 (4)
5. Г.Мандахнаран (Монгол) – Rio OG No.5 (5)
6. Frank MOLINARO (USA) – Rio OG No.5 (6)
7. Ilyas BEKBULATOV (RUS) – Yarygin GP No.1 (13)
8. Alejandro VALDES TOBIER (CUB) – Ziolkowski Int’l No.1 (8)
9. Franklin GOMEZ MATOS (PUR) – Dan Kolov No.1 (7)
10. Borislav NOVACHKOV (BUL) – Dan Kolov No.2 (9)
11. Zurabi IAKOBISHVILI (GEO) – Medved Prizes No.1 (10)
12. Meysam NASIRI (IRI) – Asia No.1 (11)
13. Bernard FUTRELL (USA) – Paris Int’l No.3 (16)
14. Haislan GARCIA VERANES (CAN) – Rio OG No.11 (12)
15. Magomed MUSLIMOV (AZE) – Ali Aliev No.1 (14)
16. YEERLANBIEKE Katal (CHN) – Ziolkowski Int’l No.2 (15)
17. Alan GOGAEV (RUS) – Yarygin GP No.3 (nr)
18. Mustafa KAYA (TUR) – Europe No.2 (18)
19. Semyon RADULOV (UKR) – Europe No.3 (19)
20. Ilman MUKHTAROV (FRA) – Paris GP No.3 (nr)
70 кг.

1 (1). Магомед Курбаналиев (ОХУ). World No.1
2 (2). Нурлан Бекжанов (Казахстан). World No.2
3 (3). Мустафа Хосейнхани (Иран). World No.3
4. Elaman DOGDURBEK UULU (KGZ) – World No.3 (4)
5. Israil KASUMOV (RUS) – Yarygin GP No.1 (7)
6. Rashid KURBANOV (UZB) – World No.5 (5)
7. Nobuyoshi TAKOJIMA (JPN) – World No.5 (6)
8. James GREEN (USA) – World No.7 (8)
9. Magomedmurad GADZHIEV (POL) – Europe No.1 (9)
10. David TLASHADZE (GEO) – Europe No.2 (10)
11. Zaurbek SIDAKOV (RUS) – Yarygin GP No.2 (18)
12. Magomedkhabib KADIMAGOMEDOV (RUS) – Yarygin No.3 (nr)
13. Miroslav KIROV (BUL) – World No.8 (11)
14. Yakup GOR (TUR) – Ziolkowski Int’l No.7 (12)
15. Azamat NURIKOV (BLR) – Europe No.3 (13)
16. Gitinomagomed GADZHIEV (AZE) – GGP Final No.2 (14)
17. Gadjimurad OMAROV (AZE) – European U23 No.2 (15)
18. Rasul ARSANALIEV (RUS) – European U23 No.1 (16)
19. Mihail SAVA (MDA) – World University No.2 (17)
20. Evgeni ZHERBAEV (RUS) – Kunaev Int’l No.3 (19)
74 кг.

1 (1). Хассан Яздани Шарати (Иран). Rio OG No.1
2 (2). Аниуар Гедуев (ОХУ). Rio OG No.2
3 (3). Жабраил Хасанов (Азербайжан). Rio OG No.3
4. Soner DEMIRTAS (TUR) – Rio OG No.3 (4)
5. Bekzod ABDURAKHMANOV (UZB) – Rio OG No.5 (5)
6. Galimzhan USSERBAEV (KAZ) – Rio OG No.5 (6)
7. Jordan BURROUGHS (USA) – Rio OG No.9 (7)
8. Khetik TSABOLOV (RUS) – Medved Prizes No.1 (8)
9. Sosuke TAKATANI (JPN) – Rio OG No.7 (9)
10. Livan LOPEZ AZCUY (CUB) – Spanish GP No.1 (10)
11. Zelimkhan KHADJIEV (FRA) – Spanish GP No.2 (11)
12. Akhmed GADZHIMAGOMEDOV (RUS) – Yarygin GP No.1 (15)
13. Kakhaber KHUBEZHTY (RUS) – Yarygin GP No.3 (14)
14. П.Өнөрбат (Монгол) – Spanish GP No.3 (12)
15. Yakob MAKARASHVILI (GEO) – Europe No.3 (13)
16. Zhiger ZAKIROV (KAZ) – GGP Final No.3 (16)
17. Atsamaz SANAKOEV (RUS) – Yarygin GP No.2 (nr)
18. Kyle DAKE (USA) – Paris GP No.1 (nr)
19. Zaur MAKIEV (RUS) – Europe No.3 (19)
20. Alex DIERINGER (USA) – Paris GP No.2 (nr)
86 кг.

1 (1). Абдулрашид Садулаев (ОХУ). Rio OG No.1
2 (2). Селим Ясар (Турк). Rio OG No.2
3 (3). Шариф Шарипов (Азербайжан). Rio OG No.3
4. J’den COX (USA) – Rio OG No.3 (4)
5. Reineris SALAS PEREZ (CUB) – Rio OG No.5 (5)
6. Pedro CEBALLOS FUENTES (VEN) – Rio OG No.5 (6)
7. Dauren KURUGLIEV (RUS) – Yarygin GP No.1 (8)
8. Shamil KUDIYAMAGOMEDOV (RUS) – GGP Final No.1 (7)
9. Alireza KARIMIMACHIANI (IRI) – Rio OG No.7 (9)
10. Mahammasjavad EBRAHIMIZIVLAEI (IRI) – Yarygin GP No.2 (nr)
11. Anzor URISHEV (RUS) – GGP Final No.2 (10)
12. Dato MARSAGISHVILI (GEO) – GGP Final No.3 (12)
13. Ahmed MAGAMAEV (RUS) – Yarygin GP No.3 (nr)
14. Vladislav VALIEV (RUS) – Yarygin GP No.3 (nr)
15. Nurmagomed GADZHIEV (AZE) – German GP No.1 (11)
16. Zbigniew BARANOWSKI (POL) – Ziolkowski Int’l No.2 (13)
17. Aleksander GOSTIEV (AZE) – Europe No.2 (14)
18. David TAYLOR (USA) – Paris GP No.1 (nr)
19. Richard PERRY (USA) – Paris GP No.2 (nr)
20. Istvan VEREB (HUN) – Paris GP No.3 (20)
97 кг.

1 (1). Кайл Снайдер (АНУ). Rio OG No.1
2 (2). Хетаг Газюмов (Азербайжан). Rio OG No.2
3 (3). Альберт Саритов (Румын). Rio OG No.3
4. Magomed IBRAGIMOV (UZB) – Rio OG No.3 (4)
5. Elizbar ODIKADZE (GEO) – Rio OG No.5 (5)
6. Valeri ANDRIITSEV (UKR) – Rio OG No.5 (6)
7. Reza YAZDANI (IRI) – Rio OG No.7 (7)
8. Abdusalam GADISOV (RUS) – GGP Final No.1 (8)
9. Rasul MAGOMEDOV (RUS) – Yarygin GP No.2 (nr)
10. Mamed IBRAGIMOV (KAZ) – Rio OG No.8 (10)
11. Magomed MUSAEV (KGZ) – Asia No.2 (9)
12. Anzor BOLTUKAEV (RUS) – Yarygin GP No.2@125 (12)
13. Yuri BELONOVSKI (RUS) – Yarygin GP No.3 (16)
14. Javier CORTINA LACERRA (CUB) – Cerro Pelado Int’l No.3 (10)
15. Khadshimourad GATSALOV (RUS) – Medved Prizes No.1 (13)
16. Ivan YANKOUSKI (BLR) – Paris GP No.1 (20)
17. Nicolae CEBAN (MDA) – Ziolkowski Int’l No.2 (14)
18. Radoslaw BARAN (POL) – Ziolkowski Int’l No.3 (15)
19. Akhmed BATAEV (RUS) – Intercontinental Cup No.1 (17)
20. Amir MOHAMMADI (IRI) – World University No.1 (18)
125 кг.

1 (1). Таха Акгюль (Турк). Rio OG No.1
2 (2). Комейл Гашеми (Иран). Rio OG No.2
3 (3). Гено Петриашивили (Гүрж). Rio OG No.3
4. Ibragim SAIDOV (BLR) – Rio OG No.3 (4)
5. Levan BERIANIDZE (ARM) – Rio OG No.5 (5)
6. Tervel DLAGNEV (USA) – Rio OG No.5 (6)
7. Alen ZASIEIEV (UKR) – GGP Final No.2 (7)
8. Alan KHUGAEV (RUS) – Yarygin GP No.1 (nr)
9. Muradin KUSHKOV (RUS) – Kunaev Int’l No.1 (12)
10. Baldan TSYSHIPOV (RUS) – GGP Final No.3 (13)
11. Bilyal MAKHOV (RUS) – Ziolkowski Int’l No.1 (8)
12. Robert BARAN (POL) – Europe No.2 (9)
13. Daniel LIGETI (HUN) – Paris GP No.2 (16)
14. Vladislav BAITSAEV (RUS) – Kunaev Int’l No.3 (15)
15. Yadollah MOHEBBI (IRI) – GGP Final No.3 (14)
16. Jamalladin MAGOMEDOV (AZE) – German GP No.1 (10)
17. Parviz HADI (IRI) – Asia No.1 (11)
18. DENG Zhiwei (CHN) – Ziolkowski Int’1 No.3 (17)
19. Zachery REY (USA) – Paris GP No.3 (nr)
20. Daulet SHABANBAY (KAZ) – German GP No.2 (19)


Уншигч та сэтгэгдэл бичихдээ бусдын нэр төрд халдахгүй, ёс бус, бүдүүлэг үг хэллэг ашиглахгүй байж, өөрийн болоод хүний үзэл бодлыг хүндэтгэнэ үү.


“Оргодол” нэрт Такаясү озэки болно

Халширч шантарсан тэрбээр дэвжээнээсээ оргодог, гэрлүүгээ зугтаадаг “шинэ цэрэг” байлаа.

М.Сугар-Эрдэнэ

Йогийг сонгосон Холливудын одод

Мадонна өдөрт гурван цаг аштанга йогоор хичээллэдэг.

М.Сугар-Эрдэнэ

Кёкүтэнхо Зуны тэмцээний дараа дэвжээтэй болно

Кёкүтэнхо дэвжээг аваад 11 дэх Томозүна ояката болох юм.

М.Сугар-Эрдэнэ

Их уншсан

-->