Эмэгтэй чөлөөт бөх: 2017 оны шинэ чансаа


Image М.Сугар-Эрдэнэ       214

Дэлхийн бөхийн нэгдсэн холбооноос чөлөөт бөхийн шинэ чансаагаа гаргалаа. Жин тус бүрийн шилдэг 20 бөх багтсан тус чансаанд өнгөрсөн И.Ярыгиний нэрэмжит “Алтан Гран При”-д үсрэнгүй амжилт гаргасан Японы залуу бөхчүүд чансаагаа дээшлүүлсэн.  Идэрчүүдийн аварга Юүй Сүсаки, Саэ Нанжо нар насанд хүрэгчдийн чансаанд хүч түрэн орж ирсэн. 58 кг-ын жинд 2016 оны И.Ярыгиний тэмцээнд Каори Ичог ялж байсан манай П.Орхон 63 кг-ын жинд шилжин, “Алтан Гран При”-д түрүүлсэн. П.Орхон 58 кг-д зургаад жагсаж байна. Хүнд жинд Г.Уртнасан чансаагаа ахиулжээ.
“UWW” шинэ чансаа (өмнөх чансааны байр)
48 кг

1. Эри Тосака (Япон) – Rio OG No.1 (1)
2. Мария Стадник (Азербайжан) – Rio OG No.2 (2)
3. SUN Yanan (Хятад) – Rio OG No.3 (3)
4. Elitsa YANKOVA (BUL) – Rio OG No.3 (4)
5. Patricia BERMUDEZ (ARG) – Rio OG No.5 (5)
6. Jyldyz ESHIMOVA (KAZ) – Rio OG No.5 (6)
7. Yui SUSAKI (JPN) – Yarygin GP No.1 (Not Ranked)
8. Victoria ANTHONY (USA) – GGP Final No.3 (8)
9. Valerie CHEPSARAKOVA (RUS) – GGP Final No.3 (18)
10. Carolina CASTILLO HIDALGO (COL) – Poland Open No.2 (7)
11. Daria LEKSINA (RUS) – Yarygin GP No.2 (nr)
12. Milana DADASHEVA (RUS) – World University No.1 (12)
13. Miho IGARASHI (JPN) – GGP Final No.2 (9)
14. Haley AUGELLO (USA) – Rio OG No.9 (10)
15. Alina VUC (ROU) – World Military No.1 (11)
16. Iwona MATKOWSKA (POL) – Poland Open No.3 (13)
17. KIM Hyon-Gyong (PRK) – Ulaanbaatar OG Qualifier No.1 (14)
18. Jessica BLASZKA (NED) – Paris GP No.1 (nr)
19. Allyssa CLEAVES (CAN) – Paris GP No.3 (20)
20. Julie SABATIE (FRA) – Paris GP No.2 (nr)
53 кг

1. Хелен Марулис  (АНУ) – Rio OG No.1 (1)
2. Саори Ёшида (Япон) – Rio OG No.2 (2)
3. София Маттсон (Швед) – Rio OG No.3 (3)
4. Natalya SINISHIN (AZE) – Rio OG No.3 (4)
5. ZHONG Xuechun (CHN) – Rio OG No.5 (5)
6. Betzabeth ARGUELLO (VEN) – Rio OG No.5 (6)
7. Odunayo ADEKUOROYE (NGR) – GGP Final No.1 (7)
8. Katarzyna KRAWCZYK (POL) – Paris GP No.1 (9)
9. JONG Myong-Suk (PRK) – Rio OG No.7 (8)
10. Samantha STEWART (CAN) – Paris GP No.2 (13)
11. Nina HEMMER (GER) – Spanish GP No.3 (10)
12. Irina KURACHKINA (BLR) – Europe No.2 (11)
13. Bediha GUN (TUR) – World University No.1 (12)
14. Nadeshda SHUSHKO (BLR) – Paris GP No.2@55 (17)
15. Yulia KHAVALDZHY (UKR) – Europe No.3 (14)
16. Isabelle SAMBOU (SEN) – Rio OG No.8 (15)
17. Natalya MALYSHEVA (RUS) – European U23 No.1 (16)
18. Anzhela DOROGAN (AZE) – GGP Final No.3 (18)
19. Ekaterina POLESHCHUK (RUS) – Yarygin GP No.3 (nr)
20. Э.Сумъяа (Монгол) – Yarygin GP No.3 (nr)
55 кг

1. Маюү Мүкайда (Япон) – World No.1 (1)
2. Ирина Ологонова (ОХУ) – World No.2 (2)
3. Д.Отгонцэцэг (Монгол) – World No.3 (3)
4. Aiym ABDILDINA (KAZ) – World No.3 (4)
5. Ramona GALAMBOS (HUN) – World No.5 (6)
6. Tetyana KIT (UKR) – Poland Open No.1 (7)
7. Zalina SIDAKOVA (BLR) – Medved Prizes No.1 (8)
8. Katsiaryna HANCHAR (BLR) – World No.5 (5)
9. Olena KREMZER (UKR) – European U23 No.1 (9)
10. Sae NANJO (JPN) – Yarygin GP No.1 (nr)
11. Nina MENKENOVA (RUS) – GGP Final No.2 (10)
12. Aleksandra ANDREEVA (RUS) – Yarygin GP No.3 (11)
13. PANG Qianyu (CHN) – Asia No.1 (12)
14. Sarah HILDEBRANDT (USA) – Yarygin GP No.2 (15)
15. Iulia LEORDA (MDA) – World University No.3 (13)
16. Roksana ZASINA (POL) – Poland Open No.2 (14)
17. Nadeshda TRETYAKOVA (RUS) – German GP No.3 (16)
18. Б.Алтанцэцэг (Монгол) – Yarygin GP No.3 (nr)
19. Jacqueline SCHELLIN (GER) – World Military No.3 (17)
20. Alyona KOLESNIK (AZE) – GGP Final No.3 (18)
58 кг

1. Каори Ичо (Япон) – Rio OG No.1 (1)
2. Валерия Коблова- Жолобова (ОХУ) – Rio OG No.2 (2)
3. Марва Амри (Тунис) – Rio OG No.3 (3)
4. Sakshi MALIK (IND) – Rio OG No.3 (4)
5. Aisuluu TYNYBEKOVA (KGZ) – Rio OG No.5 (5)
6. П.Орхон (Монгол) – Rio OG No.7 (7)
7. Yulia RATKEVICH (AZE) – Rio OG No.5 (6)
8. Johanna MATTSSON (SWE) – German GP No.1 (8)
9. Elif Jale YESILIRMAK (TUR) – Rio OG No.9 (9)
10. Jackeline RENTERIA CASTILLO (COL) – Pan America No.1 (10)
11. Grace BULLEN (NOR) – GGP Final No.1 (13)
12. Veronika CHUMIKOVA (RUS) – Yarygin No.2 (16)
13. Mimi HRISTOVA (BUL) – Europe No.3 (12)
14. Lyubov OVCHAROVA (RUS) – German GP No.3 (14)
15. Joice SILVA (BRA) – World Military No.2 (15)
16. Michelle FAZZARI (CAN) – Paris GP No.1 (20)
17. Mariana CHERDIVARA-ESANU (MDA) – Dan Kolov No.2 (14)
18. Yaquelin ESTORNELL (CUB) – GGP Final No.2 (17)
19. Э.Гантуяа (Монгол) – Yarygin GP No.2 (nr)
20. Luisa NIEMESCH (GER) – Spanish GP No.3 (18)
60 кг

1. PEI Xingru (Хятад) – World No.1 (1)
2. Аллисон Раган (АНУ) – World No.2 (2)
3. Эмеше Барка (Унгар) – World No.3 (3)
4. Linda MORAIS (CAN) – World No.3 (4)
5. Ayaulaylm KASYMOVA (KAZ) – World No.5 (5)
6. Yui SAKANO (JPN) – World No.5 (6)
7. Petra OLLI (FIN) – Europe No.1 (7)
8. Oksana HERHEL (UKR) – Europe No.2 (8)
9. Katsuki SAKAGAMI (JPN) – Yarygin GP No.1 (nr)
10. Yulia PRONTSEVICH (RUS) – Yarygin GP No.2 (10)
11. Б.Шоовдор (Монгол) – Poland Open No.2 (9)
12. Tatyana OMELCHENKO (AZE) – European U23 No.1 (11)
13. Therese PERSSON (SWE) – German GP No.2 (12)
14. Katarzyna MADROWSKA (POL) – Poland Open No.3 (13)
15. Laura MERTENS (GER) – World No. 7 (14)
16. Veronika IVANOVA (BLR) – World University No.3 (16)
17. Ayaka Ito (JPN) – Yarygin GP No.3@63 (19)
18. HAN Yingyan (CHN) – Asia No.1 (20)
19. Zhargalma TSYRENOVA (RUS) – Yarygin GP No.3 (nr)
20. Svetlana LIPATOVA (RUS) – World University No.3
63 кг

1. Рисако Кавай (Япон) – Rio OG No.1 (1)
2. Мария Мамошук (Беларусь) – Rio OG No.2 (2)
3. Екатерина Ларионова (Казахстан) – Rio OG No.3 (3)
4. Monica MICHALIK (POL) – Rio OG No.3 (4)
5. Inna TRAZHUKOVA (RUS) – Rio OG No.5 (5)
6. Elena PIROZHKOVA (USA) – Rio OG No.5 (6)
7. Yulia TKACH (UKR) – GGP Final No.1 (7)
8. XU Rui (CHN) – GGP Final No.2 (8)
9. Anastasija GRIGORJEVA (LAT) – Europe No.1 (9)
10. С.Батцэцэг (Монгол) – Poland Open No.3 (10)
11. Henna JOHANSSON (SWE) – Spanish GP No.3 (11)
12. Hafize SAHIN (TUR) – Corneanu Memorial No.1 (12)
13. Marianna SASTIN (HUN) – GGP Final No.3 (13)
14. Taybe YUSEIN (BUL) – Yarygin GP No.3 (15)
15. Koumba LARROQUE (FRA) – Paris GP No.1@69 (18)
16. Danielle LAPPAGE (CAN) – German GP No.1 (14)
17. Ayana GEMPEI (JPN) – GGP Final No.3 (16)
18. Anzhela FOMENKA (RUS) – World University No.1 (17)
19. Moa NYGREN (SWE) – Paris GP No.2 (nr)
20. Kriszta INCZE (ROU) – World University No.2 (nr)
69 кг

1. Сара Дошо (Япон) – Rio OG No.1 (1)
2. Наталья Воробьёва (ОХУ) – Rio OG No.2 (2)
3. Женни Франссон (Швед) – Rio OG No.3 (3)
4. Elmira SYZDYKOVA (KAZ) – Rio OG No.3 (4)
5. Enas AHMED (EGY) – Rio OG No.5 (6)
6. Dorothy YEATS (CAN) – Rio OG No.5 (5)
7. Masako FURUICHI (JPN) – GGP Final No.1 (7)
8. Tamyra MENSAH (USA) – Yarygin GP No.1 (9)
9. Aline FOCKEN (GER) – German GP No.1 (8)
10. Buse TOSUN (TUR) – European U23 No.1 (10)
11. О.Насанбурмаа (Монгол) – Yarygin GP No.2 (11)
12. Elis MANOLOVA (AZE) – Yarygin GP No.3 (14)
13. ZHOU Feng (CHN) – Rio OG No.12 (12)
14. Alina MAKHINYA (UKR) – Europe No.3 (13)
15. Ш.Түмэнцэцэг (Монгол) – Yarygin GP No.3 (nr)
16. Ilana KRATYSH (ISR) – Paris GP No.3 (17)
17. Signe Marie STORE (NOR) – Paris GP No.2 (19)
18. Agnieszka WIESZCZEK-KORDUS (POL) – World Military No.1 (15)
19. Martina KUENZ (AUT) – Henri Deglane No.1 (20)
20. Khanum VELIEVA (RUS) – Yarygin GP No.5 (nr)
75 кг

1. Эрика Уибе (Канад) – Rio OG No.1 (1)
2. Гюзель Манюрова (Казахстан) – Rio OG No.2 (2)
3. ZHANG Fengliu (Хятад) – Rio OG No.3 (3)
4. Ekaterina BUKINA (RUS) – Rio OG No.3 (4)
5. Vasilisa MARZALIUK (BLR) – Rio OG No.5 (5)
6. Laure ALI ANNABEL (CMR) – Rio OG No.5 (6)
7. Adeline GRAY (USA) – Rio OG No.7 (7)
8. Aline FERREIRA (BRA) – World Military No.1 (8)
9. Epp MAE (EST) – Paris GP No.1 (13)
10. Zsanett NEMETH (HUN) – Paris GP No.3 (12)
11. Yasemin ADAR (TUR) – Europe No.1 (9)
12. Justina DISTACIO (CAN) – World University No.1 (10)
13. Cynthia VESCAN (FRA) – World University No.2 (17)
14. Andrea OLAYA GUITIERREZ (COL) – Poland Open No.2 (14)
15. Alla CHERKASOVA (UKR) – Europe No. 3 (11)
16. Elena PEREPELKINA (RUS) – GGP Final No.3 (19)
17. Alena STARODUBTSEVA (RUS) – Yarygin GP No.2 (nr)
18. QIANDEGENCHAGAN Qiandegenchagan (CHN), GGP Final No.1 (18)
19. Г.Уртнасан (Монгол), Yarygin GP No.1 (nr)
20. Anna SCHELL (GER) – European U23 No.2 (15)


Уншигч та сэтгэгдэл бичихдээ бусдын нэр төрд халдахгүй, ёс бус, бүдүүлэг үг хэллэг ашиглахгүй байж, өөрийн болоод хүний үзэл бодлыг хүндэтгэнэ үү.


ОХУ-ын чөлөөт бөхийн шинэ од Чермен Валиев

Бесик “Чепик намайг залгамжлана гэдэгт би итгэлтэй байна” гэж хэлж байлаа

М.Сугар-Эрдэнэ

Г.Өсөхбаяр аваргын зээ дүү сүмо барилдана

"Мэргэжлийн сүмогийн санданмэ зиндаа хавьцаа барилдахаар байна” гэж ихэд үнэлжээ.

М.Сугар-Эрдэнэ

Цагаан сарын барилдаанд шуугиулах 6 бөх

Найраагүй болохоор монголчууд Үндэсний баяр наадмаас илүү Цагаан сарын барилдааныг үзэх дуртай.

М.Сугар-Эрдэнэ

Их уншсан